Fotowoltaika Wrocław Pompy Ciepła Instalacja Fotowoltaiczna Panele Fotowoltaiczne z Montażem Twoje Ogniwa Firma Instalacyjna z Wrocławia Dolnośląskie Legnica Lubin Wałbrzych Leszno Jelenia Góra Ostrów Wielkopolski Zielona Góra Gorzów Wielkopolski Opole Poznań Łódź Katowice Konin Kalisz

Stosunkowo często osoby zainteresowane posiadaniem fotowoltaiki zastanawiają się nad sensem montażu takiej instalacji w okresach mniej słonecznych, czyli jesienią czy w zimie. Na pierwszy rzut oka jest to zrozumiała obawa. Wynika ona z tego, że ciemno robi się praktycznie o godzinie 16, na dworze panuje niska temperatura, a ewentualne opady śniegu zniweczą nasze oczekiwana względem zakresu produkowanego przez instalację prądu.

Co z produkcją w zimie?!

Panele fotowoltaiczne oczywiście produkują prąd, natomiast ilości wyprodukowanego prądu będą zdecydowanie niższe od letnich czy wiosennych. Wynika to przede wszystkim z krótkiego czasu operowania słońca, oraz mniejszego natężenia promieniowania słonecznego.

Jaki wpływ mają niskie temperatury na produkcję prądu?

Mogło by się wydawać, że negatywny. Skoro panele fotowoltaiczne produkują najwięcej prądu w okresie letnim a wtedy temperatury są wysokie to analogicznie w zimie produkcja będzie mała ze względu na niskie temperatury… Prawda natomiast jest inna. Wraz ze wzrostem temperatury rośnie oporność w układzie. Najprościej mówiąc – im większa temperatura tym mniej prądu produkuję układ. Wynika to z praw fizyki. Zatem niska temperatura sprzyja warunkom do optymalnej pracy instalacji fotowoltaicznej.

Co jak będzie padać śnieg?

W ostatnich latach nasze polskie zimy pozostawiają wiele do życzenia, jednak zawsze występuje możliwość opadów śniegu. Wpływ opadów śniegu na produkcję prądu przez nasze panele, jest tak znikomy, że można go pominąć. W Niemczech został przeprowadzony szereg badań na ten temat. Większym problemem może być zalegający śnieg na panelach fotowoltaicznych. Czy panele należy odśnieżać? Zwykle panele montowane są pod kątem od 30° do 40° zatem zalegający śnieg będzie się osuwać w wyniku działania grawitacji. W tym procesie pomoże również ciepło wytwarzane przez panele podczas produkcji prądu. Tak więc podsumowując – śnieg panelom niestraszny 🙂

Rozliczenie z Zakładem Energetycznym

Korzystając z możliwości rocznego rozliczania pracy instalacji fotowoltaicznej z Zakładem Energetycznym, w zimie kiedy produkcja jest niewielka, korzystamy z energii elektrycznej wyprodukowanej w lecie, dzięki czemu dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala oszczędzać na rachunkach za prąd przez cały rok.

Podsumowując

A więc jaka jest najlepsza pora na montaż paneli? Każda! Każda pora jest dobra by zacząć oszczędzać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *